piątek, 26 kwietnia 2013

Kluski śląskie z gulaszem pieczarkowym

Jedną z metod wyrabiania ciasta na kluski śląskie jest metoda proporcji 3:1. Nie wiem co robię źle, ale u mnie się nie sprawdza. Ciasto jest zbyt luźne i klejące. Może używam złej odmiany ziemniaka? Nie wiem, już wiele razy próbowałam i nic z tego. Zawsze łączę składniki intuicyjnie, ale na pewno mąki daje więcej. Kluseczki wychodzą świetne. Nie za miękkie i nie za twarde. Liczy się efekt końcowy :)




KLUSKI
* 70 dag ugotowanych ziemniaków,
* około 30-35 dag mąki ziemniaczanej,
* jajko,
* łyżka masła,

 GULASZ
* ½ kg łopatki wieprzowej,
* 30 dag pieczarek,
* cebula,
* ząbek czosnku,
* łyżeczka suszonej bazylii,
* 1-2 łyżki ciemnego sosu sojowego,
* ½ pęczka koperku,
* śmietana do sosów,
* mąka do zagęszczenia,
* olej do smażenia,
* sól, pieprz,



Ziemniaki do klusek trzeba zmielić w maszynce lub zmiksować  blenderem. Dobrze jeśli są jeszcze delikatnie ciepłe ponieważ lepiej wtedy wyrabiać ciasto. Po wymieszaniu wszystkich składników można formować kluseczki. Najlepiej jeśli nie są większe od orzecha włoskiego. Gotowe wrzucamy do osolonego wrzątku i od wypłynięcia gotujemy  3-5 minut. W garnku rozgrzewamy olej. Podsmażamy cebulę. Umyte pieczarki kroimy w plasterki i dodajemy do zarumienionej cebuli. Smażymy do momentu aż cała woda z pieczarek odparuje. Wtedy dodajemy mięso pokrojone w kostkę. Dusimy pod przykryciem aż mięso całkowicie zmięknie. Dolewamy wodę, najlepiej gorącą. Dodajemy bazylię, przeciśnięty ząbek czosnku i doprawiamy do smaku. Zagęszczamy zasmażką lub zawiesiną wody i mąki. Jeśli kolor sosu wydaje nam się mało ciekawy można dodać sos sojowy. Na koniec wlewamy śmietanę. Ciepłe kluski polewamy sosem i posypujemy koperkiem. Można podać z buraczkami, marchewką lub inną sałatkę. Świetnie smakuję również bez tego. 




SMACZNEGO!!!


czwartek, 25 kwietnia 2013

Pieczone udko kaczki w morelach

Dziś coś na odmianę. Niby drób, ale jakiś taki smaczniejszy :) Przynajmniej dla mnie. Jedząc na co dzień kurczaka na przemian z wieprzowiną i czasem wołowiną, kaczka smakuje jakoś tak lepiej. Jest niestety trochę bardziej wymagająca jeśli chodzi o przyrządzenie, ale warto. Odpowiednia marynata, sposób i długość pieczenia i wszystko się udaje :)




* 2 udka z kaczki,
* około 10 dag suszonych moreli,
* marchewka,
* pietruszka,
* 5 cm pora,
* 1/2 cebuli,
* sok z połowy pomarańczy,
* 2 ząbki czosnku,
* 1 cm świeżego imbiru,
* 50 ml alkoholu (u mnie domowa śliwowica),
* 1/2 łyżeczki cynamonu,
* sól, pieprz,

* rękaw do pieczenia,

* mieszanka sałat,
* pomidor,
* ocet balsamiczny,



Morele kroimy w drobne paseczki. Zalewamy alkoholem na jakieś pół godziny aby nasiąkły. Udka myjemy, ewentualnie oczyszczamy i osuszamy. Wkładamy do miseczki. Dodajemy morele razem z alkoholem. Wyciskamy sok z pomarańczy. Dodajemy przeciśnięty czosnek i starty imbir, pokrojoną cebulę i pora. Marchew i pietruszkę kroimy w kostkę i również dodajemy. Doprawiamy solą pieprzem i cynamonem. Wszystko marynujemy przynajmniej 1-2 godziny, a najlepiej całą noc. Po tym czasie wszystko wkładamy (przelewamy) do rękawa i pieczemy w 180-190 st. przez godzinę. Następnie pozbywamy się rękawa i pieczemy jeszcze jakieś 15 minut, aby skórka była rumiana , a z warzyw odparował zbędny płyn. Pomidora sparzamy i obieramy ze skorki. Kroimy, delikatnie solimy i układamy na sałacie. Ocet balsamiczny wlewamy do rondelka i gotujemy do momentu aż zacznie delikatnie gęstnieć. Polewamy nim sałatę z pomidorami.



SMACZNEGO!!!

Krem z kalafiora

Nareszcie nadeszła wiosna :) W sklepach i na straganach pojawiają się pierwsze nowalijki. Może nie są jeszcze tak smaczne jak powinny, ale po tak długiej zimie i tak smakują :) Podświadomie domagamy się świeżych warzyw i wypatrujemy pierwszych owoców- czytaj truskawki :) Na niektóre będzie trzeba jeszcze chwilę zaczekać, a póki co musi nam wystarczyć to co jest. Mnie udało się dostać młodego kalafiora. Delikatny, bielutki mógł nadawać się jedynie na równie delikatny krem :)



* 1 nie za duży kalafior,
* pół marchewki,
* 2 pietruszki,
* 1 cebula,
* 1 ząbek czosnku,
* 10-15 cm pora,
* 100 g serka topionego,
* 1l wywaru drobiowego,
* 1 łyżka masła,
* gałka muszkatołowa,
* biały pieprz,
* sól,

* chleb lub bułki do zrobienia grzanek,
* 10-15 dag wieprzowej szynki konserwowej,




Cebulę kroimy w kostkę, pora w cienkie paseczki. Podsmażamy na maśle. Marchew i pietruszkę obieramy i również kroimy w kostkę. Dodajemy do podsmażonej cebuli. Kalafior myjemy i dzielimy na różyczki. Dodajemy do reszty warzyw i smażymy wszystko około 15-20 min. Po tym czasie zalewamy wszystko bulionem i gotujemy kolejne 20 min. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę, gałkę muszkatołową i serek topiony. Wszystko miksujemy blenderem. Doprawiamy solą i białym pieprzem. Na odrobinie masła podsmażamy szynkę pokrojoną w kosteczkę. Na tej samej patelni podsmażamy grzanki. Krem podajemy z grzankami i szynką. Można posypać wszystko szczypiorkiem lub natką pietruszki. Krem jest delikatny, a jednocześnie syty. Dodatek grzanek i szynki sprawia, że można go podać jako samodzielne danie i na pewno nikomu nie będzie burczało w brzuchu :) A jeśli ktoś nie lubi kalafiora,a woli brokuł odsyłam do kremu z brokuła :)




SMACZNEGO!!!

środa, 24 kwietnia 2013

Klasyczna panna cotta z sosem czekoladowym

Najprostszy i najsmaczniejszy deser na każdą okazję. Sprawdza się o każdej porze roku. Można go podać z owocami, ale również z karmelem, a nawet adwokatem :) Może być klasycznie waniliowy, ale też truskawkowy, cytrynowy, pomarańczowy i jaki tylko chcemy. Zależy jak daleko zaniesie nas fantazja :) Robiłam już panna cottę truskawkową, a dzisiejsza jest klasyczna, polana sosem czekoladowym. Tak na odmianę :)



* 0,5l śmietanki 30-36%,
* 0,25l mleka 3,2%,
* laska wanilii,
* 2 łyżki żelatyny,
* 0,5 szklanki cukru,

SOS CZEKOLADOWY
* 100g gorzkiej czekolady,
* 2 żółtka,
* 4-5 łyżek mleka,
* 3 łyżki cukru,



Śmietankę wlewamy razem z mlekiem do garnka. Wanilię rozcinamy wzdłuż na pół i nożem wyciągamy ze środka nasionka, które dodajemy do garnka ze śmietanką. Laskę która nam została można również dodać. Wsypujemy cukier i cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy namoczoną w 2 łyżkach wody żelatynę i mieszamy aż całkiem się rozpuści. Przelewamy do filiżanek lub innych form. Po ostygnięciu wkładamy do lodówki i czekamy 2-3 godziny aż stężeje. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę i mlekiem. Na parze ubijamy żółtka z cukrem. Mieszamy wszystko, a jeśli sos wydaje nam się zbyt gęsty dolewamy odrobinę mleka. Stężałą panna cottę delikatnie wyjmujemy z filiżanki. Najlepiej zanurzyć ją na 2-3 sekundy w gorącej wodzie. Polewamy sosem i wcinamy :)



SMACZNEGO!!!

niedziela, 21 kwietnia 2013

Kurczak garam masala z dzikim ryżem

Znalazłam ostatnio świetny sklep z przyprawami. Z takimi, za którymi musiała bym trochę połazić, a tu miałam wszystko w jednym miejscu i to z dostawą do domu. Uwielbiam internet :) Mając już kilka przypraw, które do tej pory nie gościły w moich zbiorach postanowiłam zrobić coś czego wcześniej nie jedliśmy. Tak od początku, prawie do końca bo kurczak jest pospolity :) Sama mieszanka garam masala jest już bardzo interesująca i niebywale aromatyczna, do tego dziki ryż. Ryż zupełnie inny niż ten "nasz" biały który wrzucamy do pomidorówki. Ale czy gorszy? Czy lepszy? Smaczny. Inny. Na pewno jeszcze nie raz go użyję :) Dodaje potrawie takiego pazurka...




* podwójny filet z kurczaka (ok. 0,5kg),
* 4 ząbki czosnku,
* kawałek imbiru (ilościowo mniej więcej tyle ile czosnku),
* 2 suszone papryczki piri piri,
* pół łyżeczki mielonego cynamonu,
* 1 kawałek kory cynamonu,
* 1 łyżeczka nasion kolendry,
* 4 strąki kardamonu,
* 1 duża cebula,
* 1 łyżeczka kurkumy,
* 1/2 czerwonej papryki,
* 1 łyżka mieszanki garam masala,
* 1 puszka pomidorów bez skórki,
* 50-70 ml śmietanki kremówki,
*1/2 pęczka kolendry,
* masło lub olej do smażenia,
* sól, cukier,

* dziki ryż,



Kurczaka kroimy w paseczki. Dodajemy do niego mieszankę garam masala, nasiona kolendry i kardamonu roztarte w moździerzu, cynamon, kurkumę, papryczki, 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę i połowę imbiru startego na małych oczkach. Mieszamy i marynujemy przynajmniej godzinę w lodówce. Cebulę i paprykę kroimy w kostkę, resztę imbiru i czosnku przeciskamy przez praskę. W garnku rozgrzewamy olej i wszystko podsmażamy na rumiano. Następnie dodajemy kurczaka. Kiedy wszystkie kawałki się podsmażą wlewamy zmiksowane pomidory. Dodajemy połamaną korę cynamonu. Gotujemy wszystko około pół godziny bez przykrycia. Kiedy płyn się nieco zredukuje przyprawiamy do smaku solą i jeśli to konieczne cukrem. Moje pomidory były dość kwaśne i nieco cukru dodałam. Wszystko zalewamy kremówką i gotujemy jeszcze jakieś 15 min. Podajemy z dzikim ryżem, posypujemy poszatkowaną kolendrą. Tym sposobem mamy namiastkę orientu na talerzu i zapach Indii rozchodzący się po całym domu i jeszcze dalej :)






SMACZNEGO!!!



wtorek, 16 kwietnia 2013

Domowe tagliatelle z łososiem w rozmarynowo-pomarańczowym sosie

Miałam straszną ochotę na domowy makaron. Nic nie może się równać z rosołem podanym z domowym makaronem. Pamiętam jego smak z rodzinnego domu. Jednak tym razem chciałam iść krok dalej i zamiast standardowej krajanki zrobiłam tagliatelle. W sumie to nawet łatwiejszy i szybszy makaron. Brak maszynki do makaronu nie jest przeszkodą :) A do makaronu ryba. I to jaka. Moja ulubiona :)



MAKARON
* 30-40 dag mąki pszennej,
* 2 jajka + żółtko,
* 3-4 łyżki ciemnego sosu sojowego,
* woda,
* 2-3 łyżki oleju,
* sól,

SOS
* 40-50 dag filetu z łososia,
* 1 łyżeczka (kopiata) startej skórki z pomarańczy,
* sok z połowy pomarańczy,
* 1 łyżka posiekanego rozmarynu,
* 1 ząbek czosnku,
* łyżeczka masła,
* 150 ml śmietany kremówki,
* mleko,
* suszona papryczka piri piri (opcjonalnie),
* 1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego,
* sól,



Wyrabiamy ciasto na makaron do którego dodajemy sos sojowy aby uzyskać ładny karmelowy kolor. Najlepiej wymieszać sos sojowy z jajkami, a potem dodawać resztę składników. Ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na jakieś pół godziny. Łososia bez skóry kroimy w kostkę. Dodajemy do niego skórkę i sok z pomarańczy, papryczkę, rozmaryn i pieprz cytrynowy. Marynujemy przynajmniej godzinę. Ciasto dzielimy na mniejsze części i cienko rozwałkowujemy. Zwykłym nożem lub nożem do pizzy kroimy cienkie wstążki. Podsypujemy mąką aby się nie sklejały. Gotujemy 5 minut w dużym garnku z osoloną wodą. Można dodać oliwy aby makaron się nie sklejał. Gotowy przecedzamy i przelewamy zimną wodą. Na patelni roztapiamy masło. Podsmażamy przeciśnięty czosnek. Dodajemy łososia. Smażymy aż się zarumieni. Następnie zalewamy śmietanką. Jeśli sosu wydaje nam się zbyt mało dodajemy mleko. Ja dodałam około 50 ml. Doprawiamy do smaku solą. Makaron wykładamy na talerze i polewamy sosem. Połączenie rozmarynu i pomarańczy jest cudowne. A w połączeniu z łososiem.... hmmm..... Trzeba po prostu spróbować :)




SMACZNEGO!!!


sobota, 13 kwietnia 2013

Zapiekanka rzymska

Dawno nie robiłam żadnych zapiekanek, a zwłaszcza z makaronem. Na tą natknęłam się przypadkiem w jednej z moich książek z kuchnią włoską. Pierwsze co mi się spodobało to to, że brokuł używa się w całości, razem z łodygami które kroi się w kostkę. Ja używam na ogół łodyg, ale jednak duża ich część idzie do kosza. A tu proszę można prawie całą użyć i nic się nie marnuje.


* 30 dag makaronu (u mnie falowane wstążki),
* średni brokuł,
* 15 dag chudego boczku,
* 25 dag salami,
* puszka pomidorów bez skóry,
* pół czerwonej papryki,
* 20 dag sera żółtego,
* suszona mini papryczka chilli (opcjonalnie),
* oliwa,
* sól, pieprz czarny,
* pieprz cytrynowy,




Makaron gotujemy na pół twardo. Musi być trochę bardziej al'dente żeby potem nie był za bardzo rozgotowany. Umyty brokuł dzielimy na różyczki, a łodygę kroimy w kostkę, zostawiamy tylko zdrewniałe części. Gotujemy w osolonej wodzie, najpierw wrzucamy łodygi, a po chwili różyczki. Boczek, salami i paprykę kroimy w kostkę. Na małej ilości oliwy podsmażamy najpierw boczek, następnie dodajemy paprykę, a na końcu salami. Dzięki takiej kolejności boczek zdąży się wysmażyć, papryka zmięknąć, a salami nie potrzebuje długiego smażenia. Zalewamy wszystko zmiksowanymi pomidorami. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem czarnym i papryczką. Wszystko chwilę gotujemy na wolnym ogniu. Naczynie smarujemy tłuszczem. Układamy po kolei warstwy, najpierw połowa makaronu, połowa brokuła, polewamy wszystko połową sosu i posypujemy połową startego sera. Powtarzamy wszystko z drugą połową składników. Zapiekamy wszystko 30 min w 200 st. Podając na talerze posypujemy pieprzem cytrynowym. Warto to zrobić bo naprawdę ma to znaczenie. Danie nabiera ciekawego smaczku. Zapiekanki makaronowe lubią być mdłe, a dzięki temu tak nie jest :)




SMACZNEGO!!!


Sernik gotowany

W każdym domu robi się go inaczej. W każdym domu smakuje inaczej. Jednak wszyscy go znają i dla wielu osób to ulubione ciasto. Ja lubię sernik, ale do moich ulubionych ciast nie należy. Za to mój Połówek uwielbia go w każdej postaci. Dzisiejszy sernik jest trochę inny. Nie piecze się go, a gotuje i przekłada półkruchym ciastem.



CIASTO:
* 3 szklanki mąki pszennej,
* 1 szklanka cukru pudru,
* 200 g masła,
* 2 jajka,
* 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
* 2 duże łyżki kwaśnej śmietany,

MASA SEROWA:
* 1 kg sera białego (ja użyłam sera z wiaderka 17%),
* 2 jajka,
* 1 żółtko,
* 1 i 1/2 szklanki cukru,
* 200 g masła,
* 1/2 szklanki mleka,
* 2 budynie waniliowe bez cukru,




Mąkę przesiewamy z proszkiem, dodajemy jajka, cukier, masło i śmietanę. Zagniatamy, zawijamy w folię i wkładamy na pół godziny do lodówki. Następnie dzielimy na trzy części, rozwałkowujemy i pieczemy każdy osobno na złoty kolor w 180 st. Żeby ciasto się nie wybrzuszyło nakłuwamy widelcem. Masę zaczynamy od ubicia jajek z cukrem. Dodajemy miękkie masło i łączymy z serem. Przekładamy do garnka i gotujemy około 5 min na małym ogniu mieszając. Do gorącej masy dodajemy rozrobione w mleku budynie. Gotujemy cały czas mieszając aż masa zgęstnieje. Ciasto przekładamy jeszcze gorącą masą. Na wierzch dajemy masę serową, a kiedy przestygnie posypujemy cukrem pudrem lub polewamy polewą czekoladową.



SMACZNEGO!!!


niedziela, 7 kwietnia 2013

Makaron ryżowy z kurczakiem po chińsku

Na naszym stole pojawiają się często smaki Włoch, były też smaki Maroka czy Meksyku. Staram się urozmaicać nasze menu, czasem wychodzi to lepiej, czasem trochę gorzej :) Jednak moja wrodzona ciekawość ciągnie dalej, a ostatnio zaciągnęła mnie do Chin. Z jakim efektem? Na pewno było bardzo smacznie. Czy jest to danie od początku do końca chińskie? Pewnie nie, ale starałam się jak najlepiej umiałam :) Dlaczego uważam, że nie do końca? To trochę tak jakby jeść oscypka nad morzem :) Jest smaczny, przypomina oryginał, ale w górach smakuje lepiej.




* podwójny filet z kurczaka,
* 2 średnie marchewki,
* średnia czerwona papryka,
* 100 g świeżych kiełków bambusa,
* 100 g grzybów mun (u mnie marynowane),
* cebula,
* 2 ząbki czosnku,
* 2-3 cm świeżego imbiru,
* 1-2 mini papryczki chilli,
* 2-3 łyżki sezamu,
* pęczek szczypiorku,
* 1 łyżeczka nasion kolendry,
* 2-3 łyżeczki cukru,
* 4-5 łyżek ciemnego sosu sojowego,
* sól,
* makaron ryżowy lub ryż,




Filet myjemy, osuszamy i kroimy w cienkie paseczki. Marynujemy go w sosie sojowym. U mnie trwało to całą noc i dzięki temu mięso nabrało ładnego brązowego koloru. Jeśli mamy wok przyrządzamy wszystko w nim. Ja nie mam więc zadowoliłam się patelnią :) Na małej ilości oleju podsmażamy cebulę pokrojoną w kosteczkę lub piórka. Dodajemy do niej czosnek, starty na tarce imbir, następnie mięso i papryczki chilli. Marchew kroimy w cienkie słupki i wrzucamy do reszty. Tak samo z papryką i grzybami. Moje grzyby były marynowane i już pocięte. Kolendrę najlepiej rozetrzeć w moździerzu lub dobrze zmiażdżyć nożem żeby się nie plątała bo buzi w trakcie jedzenia :) Na sam koniec dodajemy kiełki i doprawiamy cukrem oraz solą jeśli to konieczne. Smażenie nie powinno trwać długo. Składniki zaczynamy dodawać od tych które najdłużej miękną. Wszystko jednak powinno być jędrne i delikatnie chrupiące. Podajemy z makaronem ryżowym lub ryżem, a wszystko posypujemy szczypiorkiem i sezamem.




SMACZNEGO!!!